Evropa » Chorvatsko » Dalmácie » Split

Split

Split -

INFORMACE O DESTINACI

Split je co do počtu obyvatel druhým největším městem Chorvatska. Rozprostírá se ve střední Dalmácii na chorvatském pobřeží Jaderského moře. Leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, jehož západní část zaujímá kopec Marjan s krásným lesoparkem. Pohoří Kozjak a Mosor chrání město ze severu a severovýchodu před vnitrozemskými vlivy. Split je také spolu s Rijekou a Zadarem hlavním chorvatským přístavem. Od roku 2004 vede ze Splitu do Záhřebu nová dálnice, díky níž je dalmatské pobřeží, hlavně jeho jižní část, dostupnější.

Zbytky Diokleciánova paláce jsou centrem města a také jeho hlavním turistickým lákadlem, zařazeným v roce 1979 na Seznam světového dědictví UNESCO. Nejzajímavější jsou staré klenby a chodby pod městem. V okolí Splitu se na pobřeží moře nachází mnoho hotelů.

Zajímavá místa mimo palácové hradby

Socha biskupa Řehoře Ninského (Grgur Ninski), středověkého bojovníka za slovanskou liturgii, dílo I. Meštroviće, vynikajícího chorvatského sochaře první poloviny 20. stol. (viz tematický článek: Split a dílo Ivana Meštroviće)

Národní náměstí (Narodni trg) s paláci Karepićů a Kambjů.

Náměstí Bratří Radićů (Trg Braće Radića) s palácem-muzeem, sochou Marka Maruliće, benátskou opevněnou Hrvojovou věží (Hrvojev toranj).

Kostel sv. Františka a františkánský klášter (Sveti Frane, franjevački samostan), románsko-gotická křížová chodba, náhrobky významných historických osobností.

Městská čtvrť Poljud s františkánským klášterem, renesanční křížová chodba s částí někdejšího opevnění, umělecká díla v klenotnici.

Kostel sv. Trojice (Sveto Trojstvo), vynikající památka z 8. až 9. stol.

Vyhlídkový vrch Marjan s krásným lesoparkem, několik kostelíků z 9. až 15. stol., malé zoo, na úpatí stará lidová čtvrť Veli Varoš se svéráznou architekturou.

Na okraji města směrem na Solin římský vodovod - akvadukt ze 3. stol., dosud používán.

Výpis zájezdů

Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
EDEN ****
Chorvatsko » Dalmácie » Split
Pobytový zájezd
.
RADISSON BLU RESORT SPLIT ****
Chorvatsko » Dalmácie » Split
Pobytový zájezd
.
LE MERIDIEN LAV *****
Chorvatsko » Dalmácie » Split
Cestování s dětmi
.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.

facebook

Jsme členem

accka ectaa

iagto

Partneři

VYHLEDÁVÁNÍ ZÁJEZDU

- 
- 

Zasílání novinek

Kontakty

Tel: +420 725 713 335
+420 602 552 624


E-mail: info@snailtravel.cz

Golf & Relax

PERLY EVROPY

EXOTIKA