Chaves

Chaves -

INFORMACE O DESTINACI

U horního toku řeky Tamegy, uprostřed úrodné nížiny, leží historické město Chaves. Termální prameny a nedaleké naleziště zlata přiměly Římany založit zde roku 78 po Kr.Aquae Flaviae. Strategická poloha sídla lákala Svéby, Vizigéty a Maury, kteří ho postupně přepadli obsadili. V roce 1160 je nakonec získali Portugalci. Jméno Caves („klíče“) je často spojováno s klíči k severu, kterými byl odměněn Nuno Álvares Pereira, hrdina bitvy u Aljubarroty. Podle pravděpodobnější, avšak prozaičtější  teorie je Caves jen zkomolenina latinského „Flaviae“.


V současné době si město vydobylo věhlas lázněmi, historickým centrem a uzenou šunkou. V nedalekém Nantes se vyrábí zvláštní typická černá keramika.


Staré město je soustředěno kolem Pracy de Camoes. Věž ze 14.století, čnící nad náměstím, se jako jediná dochovala z hradu, který daroval Jan I. Nunovi Álvaresi Pereirovi. Na jižní straně náměstí stojí kostel Igreja Matriz s kouzelným románským portálem. Barokní kostel Misericórdia naproti se vyznačuje rozkošným interiérem obloženým azulejos z 18.století. Ohromné panely, připisované Policarpovi de Oliveiru Bernardesovi, znázorňují výjevy z Nového zákona.


Museu Militar a Museu da Regiao Flaviense
V hradní věži se nachází malé vojenské muzeum, jež vystavuje brnění, uniformy a korunovační klenoty. Mezi exponáty uvidíte také zbraně použité při obraně města proti útoku španělských roajalistů roku 1912. V zahradě okolo věže spatříte několik archeologických nálezů z dlouhé historie Chavesu, ale většinu můžete obdivovat v Museu da Regiao Flaviense za věží. Tady, v Pacu dos Duques de Braganca, jsou shromážděny rozmanité místní objevy z vykopávek. Obzvlášť zajímavé jsou památky na Římany, jako například milníky a mince, vůz tažený volem a slaměný plášť, kterým se chránili pastýři před deštěm či horským sluncem.


Ponte Romana
Římský most se 16 oblouky, klenoucí se pře Tamegu, byl dokončen kolem roku 100 po Kr. za vlády císaře Traiana. Vzrostl tak význam města Chaves jako zastávky na cestě mezi Bragou a Astorgou (v severozápadním Španělsku).


Na mostě si všimněte římských milníků, které jsou důkazem, že peníze na jeho vybudování pocházely z místních zdrojů.


Termální prameny
Po několika minutách chůze z centra města narazíte na jeden z nejvíce horkých pramenů v Evropě. Vyvěrající voda má teplotu 73 stupňů a lázně přitahují rekreanty i pacienty toužící po vyléčení. Zdejší prameny se hodí na tak rozmanité choroby, jako jsou revmatismus, poruchy funkce ledvin a vysoký tlak.

Okolí Chaves


Blízko vesnice Soutelo, 4 km severozápadně od Chavesu (cesta je vyznačena) se nachází zvláštní valoun OUTEIRO MACHADO. Tento padesátimetrový kámen je popsaný tajuplnými hieroglyfy a symboly neznámého významu. Pravděpodobně je keltského původu.


Další zaoblený kámen, Pedra Boledeira, tentokráte rozpůlený, uvidíte blízko Bolideiry, 16 km na východ od Chavesu. Stačí jen lehký dotek a větší polovina se rozkolíbá.


Lázeňské městečko Vidago, 17 km jihozápadně od Chavesu, proslulo léčivou vodou. Vidago Palace Hotel, dříve často navštěvovaný královskou rodinou, byl nedávno zrekonstruován, ale královské kouzlo parku, jezírek a sálu se zřídlem zůstalo zachováno.

Výpis zájezdů

Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
HOTEL VIDAGO PALACE ****
Portugalsko » Severní Portugalsko » Chaves
.
HOTEL FORTE DE SAO FRANCISCO ****
Portugalsko » Severní Portugalsko » Chaves
.
HOTEL CASA DE SAMAIOES ****
Portugalsko » Severní Portugalsko » Chaves
.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.

facebook

Jsme členem

accka ectaa

iagto

Partneři

VYHLEDÁVÁNÍ ZÁJEZDU

- 
- 

Zasílání novinek

Kontakty

Tel: +420 725 713 335
+420 602 552 624


E-mail: info@snailtravel.cz

Golf & Relax

PERLY EVROPY

EXOTIKA