Casa de Mateus

INFORMACE O DESTINACI

Tento zámeček, neboli solarm vyobrazený na vinětě Matea Rosé, symbolizuje okázalost barokní architektury v Portugalsku. V ranném 18.století jej vybudoval pravděpodobně Niccolo Nasoni pro Antónia Josého Botelha Mouraa, který byl mimo jiné třetím Morgadem de Mateus. Sídlo nadále obývají jeho potomci, ale návštěvníci se mohou projít po zahradě a v části zámku a koupit si některé plodiny z panství (ne ovšem víno mateus, které vyrábí jiná firma).


Zámek
Zvenku i uvnitř byl Casa de Mateus pojat tak, aby ohromil pečlivou hrou průhledů a zrcadlových odrazů. Také geometrický bazén z 30. let 20.století dodržuje tuto harmonii, když se v něm odrážejí dvě křídla a průčelí zámku.


Prohlídka začíná ve vstupní hale v prvním patře, dobře vyvážené místnosti se dvěma nosítkami a kouzelným dřevěným stropem, zdobeným rodinnými erby. Dveřní zárubně a stropy v sídle jsou vyrobeny z bohatě vyřezávaného kaštanu. Zatímco v Čajovém salonu můžete obdivovat příborník z doby Viléma a Marie a ladící skříňové pendlovky z Anglie, salon Čtyř ročních dob dostal název podle rozměrných nástěnných maleb z 18.století. Mnoho děl na zámku daroval strýc čtvrtého Morgada, římský arciděkan, zodpovědný také za původní zahradu. Knihovna, přeměněná v polovině 20.století, obsahuje svazky až ze 16.století, ale nejvzácnější kniha je uložena v malém muzeu – kopie eposu Lusovci z roku 1817s rytinami umělců té éry. Jedná se o jeden z mála výtisků, které publikoval v omezeném nákladu vnuk třetího Morgana (jeho hrob uvidíte v rodinné kapli vedle zámku). Muzeum vystavuje také rodinnou korespondenci se známými osobnostmi své doby, jako byli třeba Fridrich II. Veliký a vévoda z Wellingtonu.


Zahrady
Tmavý průchod pod vstupním schodištěm vede mezi stájemi na vnitřní nádvoří a dále do zadních francouzských zahrad. Z původního parku, vysázeného arciděkanem, zbylo jen málo. Stávající zahrady byly založeny ve 30. a 40. letech 20.století ve starším, romantickém stylu a celek z parterů a geometricky uspořádaných vzorně zastřiženým zakrslým živým plotem vytváří živoucí koberec, který je dokonalým odrazem zdobené symetrie domu. V zimě se stanou středem pozornosti velkolepé staré kamélie z 19.století, avšak většina návštěvníků bude nejdéle vzpomínat na obří tunel z tvarovaných cedrů, skvost zahradnického umění.
Za francouzskými zahradami uvidíte ovocné sady a pole panství.

Výpis zájezdů

Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.

facebook

Jsme členem

accka ectaa

iagto

Partneři

VYHLEDÁVÁNÍ ZÁJEZDU

- 
- 

Zasílání novinek

Kontakty

Tel: +420 725 713 335
+420 602 552 624


E-mail: info@snailtravel.cz

Golf & Relax

PERLY EVROPY

EXOTIKA