Tomar

Tomar -

INFORMACE O DESTINACI

Tomar založil Gualdim Pais, první velmistr řádu templářských ratířů v Portugalsku. Vévodí mu hrad z 12.století, v němž se nachází klášter Convento de Cristo. Srdce kouzelného městečka tvoří síť úzkých uliček. Rušná nákupní třída, Rua Serpa Pinto, vede ke gotickému kostelu Sao Joao Baptista na hlavním náměstí Praca da Rupúblicas. Tento kostel z 15.století se vyznačuje překrásným manuelským portálem a osmibokou věží. Uvnitř stojí za pozornost zdobená kamenná kazatelna a obrazy z 16.století, například Poslední večeře od Gregória Lopese (1490-1550).
Obzvlášť hrůzy – plné stětí Jana Křtitele je připisováno také Lopesovi. Na prostranství před kostelem se jednou za dva nebo tři toky v červenci pořádá okázalá Festa dos Tabuleiros, slavnost pohanského původu, při níž dívky v bílém nosí na hlavách mísy s chlebem a květinami. Má podobné kořeny jako Festa do Espírito Santo, která je populární na Azorech.


Nedaleko, v Rua Dr Joaquim Jacinto, uvidíte jednu z nejstarších synagog v Portugalsku z let 1430-60 se čtyřmi vysokými pilíři a valenou klenbou Bohoslužby se zde naposledy konaly roku 1497 a poté král Manuel I. Vypověděl ze země všechny Židy, kteří odmítali přejít na křesťanskou víru. Synagoga sloužila jako vězení, seník a sklad. Dnes zde sídlí malé židovské muzeum. Museu Luso-Hebraico de Abraham Zacuto, jež se jmenuje podle významného astronoma a matematika 15.století.


Dále na jih objevíte kostel Sao Francisco ze 17.století. Klášterní chodbu teď zabírá Museu do Fósforos, Muzeum sirek, které se právem pyšní největší sbírkou v Evropě – napočítali byste tu více než 43 000  kraviček zápalek ze sto čtyř zemí světa.


Na východním břehu řeky Nabao, přímo u Rua Aquiles da mOta Lima, určitě nepřehlédnete kostel Santa Maria do Olival z 13.století s charakteristickou třípatrovou zvonicí.


V průběhu staletí byl několikrát zrestaurován, zachoval si však gotické průčelí a rozetové okno. Uvnitř naleznete hroby velmistra Gualdima Paise (zemřel roku 1195) a dalších templářských mistrů a také kouzelnou renesanční kazatelnu. Kostel kdysi významem daleko přesahoval Tomar; ve věku objevů byl mateřským stánkem námořníků.


Pustíte-li se na sever po ulici Rua Santa Iria, ocitnete se u kaple Capela de Santa Iria, jež se nachází u mostu z 15.století, Ponte Velha. Říká se, že tato renesanční kaple stojí na místě, kde byla v 7.století umučena svatá Iria. Nad oltářem  Capele dos Vales uvidíte působivý kamenný retábl zobrazující Krista na kříži. Velmi příjemná je procházka ve stinném parku Parque do Mouchao na ostrově; údajně římské mlýnské kolo pohání proud řeky. Pokračujte dál na sever kolem osmiboké Ermidy de Sao Gregório ze 16.století s dekorovaným manuelským vchodem a nahoru podlouhlém schodišti ke kapli Nossa Senhora da Piedade ze 17.století.


Na svahu kopce, na jehož vrcholu se tyčí klášter Convento do Cristo, trůni renesanční bazilika Nossa Senhora da Conceicao z let 1530 až 1550. Její jednoduchý zevnějšek se značně liší od mohutných zdobených korintských sloupů uvnitř. Architektem baziliky je zřejmě Francisco de Holanda (1517-84), který pracoval pro krále Jana III.
 

Výpis zájezdů

Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
HOTEL DOS TEMPLÁRIOS ****
Portugalsko » Střední Portugalsko » Tomar
.
HOTEL BARCO SAO CRISTOVAO ****
Portugalsko » Střední Portugalsko » Tomar
.
HOTEL ESTALAGEM DE SANTA IRIA ****
Portugalsko » Střední Portugalsko » Tomar
.
HOTEL QUINTA DO TROVISCAL ****
Portugalsko » Střední Portugalsko » Tomar
.
HISTORICKÉ PORTUGALSKO - FLY & DRIVE s pronájmem vozu ****
Portugalsko fly & drive
Poznávací okruhy
.
KLASICKÉ PORTUGALSKO - FLY & DRIVE s pronájmem vozu ****
Portugalsko fly & drive
Fly & Drive
.
HOTEL ESTALAGEM VALE MANSO *****
Portugalsko » Střední Portugalsko » Tomar
.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.

facebook

Jsme členem

accka ectaa

iagto

Partneři

VYHLEDÁVÁNÍ ZÁJEZDU

- 
- 

Zasílání novinek

Kontakty

Tel: +420 725 713 335
+420 602 552 624


E-mail: info@snailtravel.cz

Golf & Relax

PERLY EVROPY

EXOTIKA