Mafra

Mafra -

INFORMACE O DESTINACI

Palácio de Mafra
Tento mohutný barokní palác a klášter, čnící majestátně nad městečkem Marfa, byl vybudován za vlády nejvýstřednějšího portugalského panovníka Jana V. Nejprve mladý král slavnostně slíbil, že postaví nový klášter a baziliku, zřejmě jako výraz díků za narození dědice (ale pravděpodobněji jako pokání za sexuální výstřelky, kterými proslul). Začalo se roku 1717 se skromným záměrem získat ubytování pro 13 františkánských mnichů, ale když do královské pokladny proudilo bohatství z Brazílie, král s architektem Johanem Friedrichem Ludwigem (1670-1762), který studoval v Itálii, připravili odvážnější  plány. Nešetřilo se na žádných výdajích. Konečný projekt, na kterém pracovalo 52 000 lidí, skýtal útočiště nikoli 13, ale 330 mnichům, zahrnoval královský palác a jednu z nejvybranějších knihoven v Evropě, zdobenou vzácným mramorem, exotickým dřevem a nesčetnými uměleckými díly.


Velkolepá bazilika byla vysvěcena ve dni králových jedna čtyřicátých narozenin, 22. října 1730, a oslavy trvaly osm dní. Palác nebyl nikdy oblíben u členů královské rodiny, s výjimkou těch, kdo rádi lovili vysokou a divočáky v sousední oboře (tapada). Většina nejlepších kusů nábytku a uměleckých předmětů byla převezena do Brazílie, když královská rodina utíkala do při francouzské invazi roku 1807. Klášter byl zanechán osudu roku 1834 po rozpuštění náboženských řádů a samotný palác roku 1910, když odtud poslední portugalský král Manuel II. Uprchl na královskou jachtu, zakotvenou u Ericeiry.


Počítejte nejméně s hodinou prohlídkou, která začíná v prostorách kláštera, vede přes lékárnu s pěknými starými nádobami na léky a několika děsivými nástroji z nemocnice, kde mohlo 16 pacientů v soukromých oddělených kójích vidět a slyšet mši v přilehlé kapli, aniž by opustili lůžko. V patře si můžete prohlédnout přepychové oficiální komnaty paláce podél západního průčelí. Královy místnosti se nacházely na jedné straně a královniny na druhé. Takže je dělilo 232 metrů. V polovině cesty mezi nimi odlehčuje dlouhou, monumentální fasádu dvojice věží u baziliky s kopulí. Interiér kostela zdobí mramor a nábytek v kontrastních barvách a uvidíte zde šest varhan z počátku 19. století. Krásné barokní sochy, vytvořené členy maferské školy, krášlí atrium baziliky.


Školu založil roku 1974 Josef I. A pod vedením italského malíře Alessandra Giustiho (1715-99) v ní studovalo mnoho známých portugalských i zahraničních umělců. V Sale da Caca je groteskní sbírka loveckých trofejí a kančích hlav. Nicméně největším pokladem Marfy je nádherná knihovna se vzorovanou mramorovou podlahou, rokokovým dřevěnými knihovnami a sbírkou více než 40 000 svazků ve zlatem zdobené kůži, včetně ceněného básníka Luíse de Camoes.

Výpis zájezdů

Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.

facebook

Jsme členem

accka ectaa

iagto

Partneři

VYHLEDÁVÁNÍ ZÁJEZDU

- 
- 

Zasílání novinek

Kontakty

Tel: +420 725 713 335
+420 602 552 624


E-mail: info@snailtravel.cz

Golf & Relax

PERLY EVROPY

EXOTIKA